آشنایی با شهرستان بهارستان

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی و دهیاری اورین به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان بهارستان - براساس مصوبه هیئت محترم دولت در مورخ 21/12/89 با حضور استاندار محترم تهران جناب آقای دکتر تمدن، شهرستان بهارستان در 26 اسفند 1389 تأسیس گردیده و فرمانداری این شهرستان رسماً فعالیت خود را آغاز نمود.

شهرستان بهارستان جزو پرتراکم ترین شهرستان های کشور می باشد به طوری که جمعیت این شهرستان با برخی از استانها برابری می نماید.

این شهرستان با جمعیتی در حدود 600 هزار نفر دارای 3 شهر: گلستان، نسیم شهر و صالحیه و 4 روستای: امامزاده باقر (ع)، همدانک، اورین و ریه می باشد و اخیراً 2 روستا به این شهرستان الحاق گردیده است.

 

موقعیت جغرافیایی

شهرستان بهارستان در جنوب غربی استان تهران با وسعتی کمتر از 100 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 1050 متر، از شمال به شهرستان شهریار، از غرب و جنوب غربی به شهرستان رباط کریم و از شرق به شهرستان اسلامشهر محدود می شود .

از لحاظ ویژگی های جغرافیایی، مخروط افکنه یا جلگه آبرفتی پایکوهی بوده و دارای 3 رودخانه فصلی: شادچای، کرج و سیاب می باشد.

 

وضعیت آموزشی

مجموعاٌ 262 باب مدرسه در عرصه آموزش و پرورش در مقاطع مختلف تحصیلی در شهرستان بهارستان فعالیت دارند که از این تعداد، 133 مدرسه پسرانه و 129 مدرسه دخترانه می باشند.

تعداد کل دانش آموزان این شهرستان 100028نفر است که 50064 نفر پسر و 49982 نفر دختر می باشند؛ همچنین 5000 نفر کادر فرهنگی در مقاطع تحصیلی مختلف به تعلیم و تربیت دانش آموزان مشغول می باشند.

شهرستان بهارستان دارای یک مرکز آموزش عالی دانشگاه پیام نور با مشخصات ذیل می باشد.

·دارای 18 رشته تحصیلی و 4400 دانشجو

·10 استاد هیأت علمی

·60 استاد مدعو

 

وضعیت اجتماعی

دستگاههای خدمات رسان متعددی در سطح شهرستان موجود می باشد که با عنایت به جمعیت بالا و متراکم این شهرستان در این حوزه کمبود احساس می شود که با برنامه ریزی صحیح و تخصیص بودجه موردنیاز مرتفع خواهد شد.

 

برخی از دستگاههای خدمت رسان شهرستان بهارستان

الف) بهداشت و درمان: شهرستان دارای 19 درمانگاه و خانه بهداشت، 7 آزمایشگاه، 63 داروخانه و یک بیمارستان 64 تختخوابی در حال احداث می باشد.

ب) ورزشی : شهرستان دارای 8 سالن ورزشی دولتی، 2 استخر دولتی و یک زمین چمن فعال دولتی می باشد؛ البته باشگاههای خصوصی نیز فعالیت دارند.

ج) بانکی و مالی: شهرستان دارای 24 شعبه بانک دولتی فعال می باشد.

د) حمل و نقل : 187 دستگاه اتوبوس درون شهری و 170 دستگاه مینی بوس و 1700 دستگاه تاکسی در سطح شهرستان در حالخدمات دهی به عموم شهروندان می باشد.

وضعیت اقلیمی

با توجه به موقعیت جغرافیایی، به علت کاهش ارتفاع و مجاورت با مناطق کویری شهرستان رباط کریم، تحت تأثیر آب و هوای نیمه بیابانی قرار گرفته و از اقلیم نیمه بیابانی برخوردار است.

 

وضعیت فرهنگی

شهرستان بهارستان با عنایت به اجتماع مهاجرین از اقصی نقاط کشور آمیخته ای از کلیه آداب و رسوم خاص اجتماعی سراسر کشور را درخود جای داده است.

با توجه به وجود 1500 هیئت مذهبی، 350 حسینیه و 180 مسجد در سطح شهرستان، غالب فرهنگ و عقاید مردم تحت تأثیر این فرهنگ قرار گرفته بطوری که از شهرستان بهارستان تحت عنوان «پایگاه ولایی شور و عاشورائیان» یاد می گردد.

وجود 4 بقعه متبرک زیارتی، 10 کتابخانه عمومی و تعداد قابل توجهی نشریه محلی ـ که به چاپ می رسند ـ گواه بر وضعیت مناسب فرهنگی این شهرستان می باشد.

لازم به ذکر است تقدیم 250 شهید به انقلاب اسلامی از افتخارات این شهرستان می باشد.

تعداد جانبازان: 700 نفر

تعداد آزادگان: 40 نفر

بخش صنعت، معدن و تجارت

بیش از 1200 واحد تولیدیدر سطح شهرستان بهارستان وجود دارد که از این تعداد 70 در صد فلز، 3 در صد غذایی و ما بقی متشکل از نساجی، شیمیایی و ... می باشد.

با وجود دو شهرک صنعتی خصوصی «قلعه میر» و «بهاریه» و واحدهای غیرمتمرکز صنعتی، بیش از 500 هکتار از اراضی این شهرستان به صنایع اختصاص یافته که در مجموع بیش از 12 هزار شغل ایجاد نموده است.

واحدهای بزرگی در سطح شهرستان مشغول فعالیت هستند که می توان به «شرکت شان دشت(پاژن)»، «شرکت رباط مخزن»، «شرکت جهان پروفیلپارس»، «شرکت دستمال ایران»، «شرکت عمران سوله»، «صنایع بسته بندی شادمهر» و ... اشاره نمود.

در بخش صادرات غیرنفتی، صادر کنندگان زیادی در سطح شهرستان بهارستان فعال می باشند.

با توجه به سیاستهای دولت جمهوری اسلامی ایران و پیرو مصوبات کار گروه توسعه صادرات غیر نفتی شهرستان، تولید کنندگان ظرفیت صادراتی شناسایی شده اند و مشکلات و موانع صادرات نیز بررسی و جهت حل مشکلات، اقدامات اساسی صورت گرفته و در حال پیگیری است.

 

فرصت ها

شهرستان بهارستان با داشتن دو شهرک صنعتی خصوصی «قلعه میر» و «بهاریه» که در بیش از 60 درصد از اراضی اختصاص یافته، ساخته شده و مابقی (40 درصد) بعنوان فضای خالی باقی مانده است.

شهرستان بهارستان، پتانسیل جذب سرمایه گذاری در دو شهرک فوق ـ که به تازگی به عضویت شرکت شهرکهای صنعتی در آمده اند ـ را داشته و می تواند سرمایه گذاران زیادی را جهت سرمایه گذاری و انجام امور تولید جذب نماید. لازم به ذکر است که مصوبه ای در خصوص ایجاد یک شهرک خصوصی صنعتی در نسیم شهر وجود دارد که در حال اجرایی شدن است.

 

اهم محدودیت ها و چالش ها

*وجود محدودیتهای گسترده به لحاظ دستور العمل های موجود جهت دارندگان کارت شناسایی و گواهی فعالیت صنعتی در خارج از شهرکهای صنعتی که به دلیل عدم وجود زمین قابل واگذاری در شهرکهای صنعتی بلاتکلیف مانده و در خارج از شهرکها نیز از خدمات متعدد صنعتی محروم گردیده اند.

*به دلیل محدودیت های زیست محیطی، توسعه سرمایه گذاری در واحدهای صنعتی شهرستان به کندی انجام می گیرد.

*با توجه به اجرایی شدن مصوبات ریاست جمهوری در خصوص دو شهرک صنعتی خصوصی فوق همچنان مشکلات واحدهای صنعتی با شهرداریها پا بر جا می باشد.

پیشنهاد :

به نظر می رسد با توجه به موارد فوق چنانچه گسترش صنعت در داخل محدوده 120 کیلومتری از نظر دولت محترم دارای مزیت می باشد می بایست جهت حفظ و بقای واحدهای موجود امکان گسترش و توسعه به منظور حفظ قدرت رقابت پذیری و کاهش هزینه های سربار نسبت به اصلاح دستور العملهای محدود کننده اهتمام ورزید. همچنین با اعمال اینگونه تغییرات مساعدت اداره حفاظت محیط زیست در خصوص استقرار صنایع با رویکرد صنایع پویا و لیکن با آلایندگی زیست محیطی کمتر بیش از پیش احساس می شود.

امید است با ایجاد تدابیر لازم، صنعت شهرستان سازگاری کاملی با محیط زیست ایجاد و در مسیر توسعه و شکوفایی قرار گرفته و به صنعت سبز تبدیل شود.

 

جمعیت شهرستان بهارستان

آمار جمعیتی شهری و روستایی شهرستان بهارستان براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 (برگرفته از سایت مرکز آمار ایران )

 

 

 

شرح

جمعیت

مرد

زن

خانوار

گلستان

480/259

531/133

949/125

096/72

نسیم شهر

474/157

947/80

527/76

478/42

صالحیه

356/56

279/29

077/27

417/15

نقاط روستایی

309/50

044/26

265/24

517/13

غیر ساکن

17

12

5

9

جمع کل

636/523

813/269

823/253

517/143

 

 

نقشه دهیاری اورین شهرستان بهارستان

ورود به سایت

درباره دهياري

شهدای اورین

 مشاهده نسخه قبلی سایت دهیاری اورین